Isojoen kunta: Kunnan kumppanina monenlaisissa haasteissa

Isojoki on parintuhannen asukkaan kunta Etelä-Pohjanmaalla. Sen johdossa on reilun vuoden paiskinut hommia kolmikymppinen paluumuuttaja Juha Herrala. Pienen kunnan hallinto vaatii tekijöiltään ennakkoluulotonta asennetta tarttua toimeen kaikenlaisissa asioissa konkreettisista yksityiskohdista kunnan kehittämisen suuriin linjoihin. Herrala on ehtinyt ensimmäisen vuotensa aikana pistää pyörät pyörimään vauhdilla ja Asianajotoimisto Pakkanen on ollut pienen kunnan apuna esimerkiksi pöytälaatikossa pölyttyneen osakeyhtiön alasajossa, sekä toteuttanut due diligence -selvityksen vanhuksille vuokra-asuntoja rakennuttaneen yhdistyksen toiminnasta. Näin kunta pystyi ottamaan yhdistyksen toiminnan kontolleen ilman pelkoa yllätyksistä. Isojoella on oltu hyvin tyytyväisiä Asianajotoimisto Pakkasen luotettavaan, osaavaan ja aktiiviseen toimintaan.

 

herrala1

Kunnanjohtaja Juha Herrala työmaalla Isojoen kunnantalolla.

Juha Herrala on tyypillinen paluumuuttaja: opintoja ja työkokemusta muualta, kolmenkympin korvilla takaisin kotipitäjään. Epätyypillistä kuviossa on se, mihin tehtävään hän hyppäsi: Herrala palasi kotikuntaansa Isojoelle kunnanjohtajaksi. Herrala on toiminut tehtävässään nyt reilun vuoden ja kertoo vastuukentän olevan hyvin laaja: Aamupäivällä saatetaan palaveerata vapaa-aikatoimen kanssa hyvinkin konkreettisista asioita lähtien luistinkopin oven lukitsemisesta, iltapäivällä taas pohdiskellaan miljoonaluokan säästötavoitteita sote-kuntayhtymän kanssa. Pienen kunnan johtajan tehtävä on olla välillä kyläpäällikkö, toisinaan soteasiantuntija ja seuraavaksi innovatiivinen elinvoimakehittäjä. Herrala kuitenkin pitää työnsä monipuolisuutta positiivisena asiana: hän saa ja pääsee olemaan mukana kaikenlaisissa asioissa. Paljon työtunteja kuluu sote-asioiden kanssa painiessa ja pohtiessa kunnan elinvoimaisuutta, sekä tarvittavia muutoksia. Vaikka väkeä ei paljoa olekaan, henkilöstöasiat haukkaavat myös oman osansa kunnanjohtajan ajasta. Herrala kehuu tiiminsä olevan onneksi omatoimista ja tehokasta sakkia. Hänen mukaansa pienen organisaation haaste on siinä, että haluttuja lopputuloksia varten on usein turvauduttava ulkopuoliseen apuun. Tästä syystä Asianajotoimisto Pakkasesta tulikin Isojoen tukipilari lakiosaamista vaativissa asioissa.

Herrala kertoo tutustuneensa Jukka Pakkaseen kuntamarkkinoilla 2018. Isojoen kunnalla oli muiden kuntien ja matkailuyrittäjien kanssa yhteinen matkailuyritys, joka oli jo vuosia uinunut pöytälaatikossa tuottamatta muuta kuin tilinhoitomaksuja. Yritys olisi ajettava alas, mutta monine omistajineen prosessi oli liian haastava viedä läpi oikeaoppisesti ilman apua. Herrala selvitti tilanteen Pakkaselle, joka otti asian omakseen ja alkoi ripeästi valmistella asiaa valtuustolle, hoiti yhteydenpitoa patentti- ja rekisterihallitukseen, sekä huolehti oikeasta järjestyksestä päätöksentekoprosessissa.

 pakkanen

Jukka Pakkanen ja Juha Herrala vuosi ensitapaamisen jälkeen kuntamarkkinoilla 2019.

Toisen kerran kunnassa turvauduttiin Asianajotoimisto Pakkasen osaamiseen, kun kunta tarvitsi selvityksen senioriasumista hoitaneen yhdistyksen tilasta. Yhdistys oli rakennuttanut ikäihmisille suuren määrän asuntoja useisiinn kohtiin kunnan alueella. Kunta oli jo pitkään toiminut yhdistyksen toiminnan takaajana. Nyt yhdistyksen johtohenkilöt olivat tulleet eläkeikään ja olivat halukkaita luovuttamaan toiminnan ohjat kunnan luottamushenkilöille. Ennen kuin kunta ottaisi yhdistyksen tehtävät hoitaakseen, oli kuitenkin varmistettava, että yhdistyksen toiminta ja talous on hoidettu asianmukaisesti. Asianajotoimisto Pakkanen toteutti yhdistyksen toimintaa perusteellisesti läpileikkaavan due diligence -selvityksen. Due diligence on esimerkiksi yrityskauppojen yhteydessä tehtävä taloudellinen ja oikeudellinen tarkastus yrityksen liiketoiminnasta ja sen riskeistä. Kattava raportti toi kunnan luottamushenkilöille vastaukset mieltä askarruttaneisiin kysymyksiin ja kunta pystyi levollisin mielin ottamaan hoitaakseen yhdistyksen toiminnan. Raporttiin oltiin tyytyväisiä ja sen avulla pystyttiin lähteä kehittämään yhdistyksen toimintaa haluttuun suuntaan. Herrala kertoo, että kuntapuolen byrokratiassa on ollut hänelle opettelemista, joten oli helpottavaa, että Pakkaselta tuli valmistelumateriaalia, joka oli sellaisenaan kunnan käytettävissä. Pienelle kunnalle Asianajotoimisto oli Herralan mukaan täydellinen kumppani paitsi kuntaosaamisensa, myös kustannustasonsa puolesta, jota Herrala pitää inhimillisenä. Herrala kertoo kaikkien Isojoen kunnan johtavien viranhaltijoiden ja päättäjien olleen todella tyytyväisiä Asianajotoimisto Pakkasen toimintaan. Kunta aikoo jatkaa yhteistyötä Pakkasen kanssa myös tulevaisuudessa.

Ota yhteyttä, autamme mielellämme!

Asianajotoimisto Pakkanen Oy

0400 997 471 | myynti@pakkanenlaki.fi

Erottajankatu 2, 00120 Helsinki

Save
Evästeasetukset
Käytämme evästeitä sivuston käyttökokemuksen optimoimiseksi sekä ymmärtääksemme paremmin käyttäjiämme. Kaikki evästeiden keräämät tiedot ovat anonyymeja. Voit kieltää evästeiden käytön, mutta sillä voi olla vaikutuksia joihinkin sivuston toiminnallisuuksiin.
Hyväksy kaikki
Estä kaikki
Lue lisää
Markkinointievästeet
Quantcast
Hyväksy
Estä
Analytiikka ja käyttäjätilastot
Google Analytics
Hyväksy
Estä